HABILIS w internecie:
Facebook Instagram Linkedin Youtube
Telefon
Telefon: 604 190 505

Bezpłatny poradnik "6 najczęstszych błędów w rehabilitacji ręki spastycznej" Pobierz poradnik

Orteza SaeboStretch

Aktywna orteza do ochrony ręki przed przykurczami

SaeboStretch to jedyna specjalistyczna i aktywna orteza na rękę przeznaczona dla osób z problemem niedowładu ręki  i zwiększonym napięciem w zginaczach palców. Aktywnie chroni rękę przed zaciskaniem się oraz skutecznie wspiera efekty prowadzonej rehabilitacji. Zalecana jest głównie dla pacjentów po udarze i urazie mózgu oraz MPD.

Codzienne ochrona ręki w czasie kiedy pacjent NIE ćwiczy to podstawa utrzymania efektywności terapii i zabezpieczenia jej struktur stawowych oraz mięśni przed przykurczami.   Dzięki elastycznej części pod palcami orteza aktywnie reaguje na zmiany napięcia palców i nadgarstka uginając się w momencie gdy napięcie wzrasta i prostując palce gdy napięcie w ręce mniejsza się.

Unikalny wymienny element dynamiczny pod palcami to podstawowa cecha ortezy SaeboStretch, która odróżnia ją od wszystkich innych podobnych sztywnych ortez ortopedycznych błędnie zakładanych i zalecanych dla pacjentów z problemem neurologicznym.

Dwie najważniejsze korzyści dla osób posiadających ortezę SaeboStretch:

 • wspaiercie i utrzymanie bieżących efektów fizjoterapii

 • minimalizowanie zagrożenia ze strony patologicznych następstw związanych z występowaniem spastyczności w ręce, mającymi wpływ na ograniczenie jej funkcji tj. przykurcze, deformacje stawów zaciskanie palców.

CODZIENNA OCHRONA RĘKI PRZED PRZYKURCZAMI PALCÓW!

Zalety używania SaeboStretch

 

 1. Pierwsza specjalistyczna orteza profilaktyczna do osób z ręką spastyczną
 2. Zapobiega skutkom spastyczności i przykurczom mięśni
 3. Chroni przed zaciskaniem się ręki
 4. Zwiększa efektywność i skuteczność rehabilitacji ręki
 5. Chroni przed deformacjami palców i zginaniem się nadgarstka
 6. Dopasowuje się kształtem do zmian napięcia mięśni
 7. Unikalne działanie elementu dynamicznego pod palcami

Wskazania

 

 1. Pacjenci z róznym stopniem spastyczności ręki po udarze, urazie czaszkowo-mózgowym, MPD
 2. Codzienna profilaktyka w czasie gdy pacjent nie ćwiczy (6 godzin na dobę - można dzielić ten czas na krótsze okresy)
 3. Zabezpieczenia aktualnych efektów rehabilitacji
 4. Zwiekszanie skuteczności prowadzonych ćwiczeń
 5. Minimalizowanie skutków długotrwałego zaciskania się paców
 6. Zwięksszenie szansy na odzyskanie mozliwości otwierania ręki
 7. Pacjenci po podaniu toksyny dla zmniejszenia spastyczności

 

Przeciwwskazania

 

 1. Znacznego stopnia deformacje stawów ręki - do oceny na konsultacji
 2. Spastyczność uniemożliwiająca otworzenie otworzenie dłoni i wyprostowanie nadgarstka
 3. Znaczny obrzęk dłoni i/lub nadgarstka
 4. Otwarte rany lub naruszona integralność skóry

 

Pytania i odpowiedzi Zawsze warto pytać...

Różnic jest kilka, ale najważniejszą jest elastyczna część pod palcami, która dopasowuje się swoim kształtem do napięcia w ręce. Dzięki temu palce nie natrafiają na sztywny opór, tak jak to ma miejsce w ortezach ortopedycznych (łuskach ). Dynamiczne uginanie się ortezy SaeboStretch pod palcami zapobiega w ten sposób deformowaniu sie palców oraz wtórnemu wzrostowi napięcia spastycznego w ręce. Takie działanie tej ortezy sprawia, że pacjenci bardzo dobrze tolerują noszenie tej ortezy do kilku godzin na dobę (6 godzin to czas jaki sugerują badania naukowe. Codzienna profilaktyka ręki spastycznej to proces polegający na delikanym i długim rozciąganiu mięśni napiętych spastyczniel co właśnie dzięki swojej uniklanej konstrukcji zapewnia orteza SaeboStretch.

Dodatkowe zalety ortezy  SaeboStretch to :

 

 • możliwość regulacji odwiedzenia i przywiedzenia kciuka 
 • możliwość dopasowania kąta zgięcia lub wyprostu w nadgarstku
 • oryginalne rozwiązanie dla taśm stabilizujących dłoń (rozdzielenie stabilizacji palca V od palców II-IV, dzięki czemu palec V otrzymał właściwą stabilizację, co zapobiega jego deformacji),
 • specjalna pelota w części dłoniowej podpierająca dłoń i odtwarzająca jej naturalne             sklepienie,
 • oddychający, antybakteryjny i antyalergiczny materiał pokrywający ortezę
 • możliwość całkowitego ściągnięcia i wyprania materiału pokrywającego ortezę.

 

 

Orteza SaeboStrtetch to aktualnie jedyna na świecie orteza specjalinie przemyślana i dedykowana dla osób z problemem wzmożonego napiecia mięśniowego. Problem ten najczęciej związany jest ze spastycznością poudarową lub w wyniku uszkodzenia mózgu (urazy, guzy mózgu).

Głównym zadaniem ortezy SaeboStretch jest profilaktyka ręki, czyli ochrona przed skutami długotrwałego skrócenia mięsni napiętych spastycznie (wystarczy niewielkie napięcie). 

Najważniejszym bezpośrednim odziaływaniem ortezy na rękę pacjenta jest jej dynamiczna część pod palcami, która swojej elastyczności dopasowuje siędo zmian napięcia w ręce podaczs gdy pacjent wykonuje różne czynności, które mogą prowokować napinanie się palców czy całej ręki. 

Do najważniejszych celów stosowania ortezy Saebostretch należy:

 • ochrona efektów prowadzonej fizjoterapii, aby przedłużać jej odziałanie, a wszczegóoności rozluźnienienie ręki co jest najczęstszym celem ćwiczeń. 
 • ochrona przed skutkami działania patologicznego napięcia w ręce, czego efektem są przykurcze mięśni
 • zwiększenie skuteczności fizjoterapii ręki dzięki kompleksowemu odziaływnakiu na rękę nie tylko w czasie ćwiczeń, ale również w czasie gdy pacjent nie ćwiczy.

 

Orteza SaeboStretch jest dedykowana dla wszyskich pacjentów w problemem kontroli napięcia mięśniowego w szczególności pacjenci ze spastycznością. Jeżeli u osoby badanej występuje niekontrolowane zwiększone napięcie zginaczy palców czy nadgarstka to taki pacjent z pewnością powinien nosić ortezę SaeboStretch. Ważne jest, aby nie mylić tej ortezy z tańszymi tzw. ortezami czy łuskami ortopedycznymi - zobcza: Co odróżnia ortezę SaeboStretch od innych tańszych ortez na rekę?

Tak, profilaktykę ręki dzięki ortezie powinno się nosić codziennie jako kontynuację i wsparcie ćeiczeń na fizjoterapii około 6 godzin na dobę, co oznacza, że powinno się ten czas podzielić na kilka krótszych okresów, przykładowo 3 x 2 godz.  

6 godzin dziennie jest to czas, który wynika z badania jakie przeprowadzono na pacjentach ze spastycznością mięśni i z którego wynika, że dopiero 6 godzin delikatnego rozciągania mięśni napiętych spastycznie zabezpieczało je przed ich stopniowym skracaniem się. 

Różnic jest kilka, ale najważniejsza jest ta, że orteza Saebostretch dopasowuje się swoim kszytałtem to zmian napięcia w ręce (dynamiczna część pod palcami ugina się gdy napięcie wzrasta i prosuje gdy napięcie spada.

W łuskach sztywnych palce natrafiają na sztywny opór, co sprawia, że zaczynają z nim walczyć (mięśnie dążą do skrócenia) efektem czego jest:

 • niechciany jeszcze większy wzrost napięcia 
 • deformacje stawów palców i stawu nadgarstkowego
 • dyskomfort pacjenta i odrzucenie profilaktyki ręki jako codziennego wsparcia rehabilitacji
 • ból ręki uniewmożliwiający utrzymanie ortezy odpowiedniej ilości czasu na ręce
 • zbyt duża = agresywna korekcja ustawienia palców i nadgarstka wykuszana sztywnym ustawieniem wyjściowym ortezy

Często na konsultacjach słyszę o zalecaniu ortez profilaktycznych na noc. Jest to moim zdaniem błedne zalecenie chociaż jest pewna grupa pacjentów, u których takie zalecenie na noc jest uzasadnione. 

Prawidłowym zaleceniem dla pacjentów z napięciem spastycznym w ręce jest rekomendacja do noszenia takiej ortezy w dzień, kiedy najczęściej dochodzi do gwałtownych zmain napięcia w ręce i kiedy patologia ma swóje największe szkodliwe oddziaływanie. Z opinii setek konsultacji pacjentów każdego roku wyraźnie wynika, że ogólnie ręka w nocy jest luźna lub o wiele bardziej rozluźniona. Dlatego rekomendacja ortez na noc jest z moim przekonaniu zdecydowanie mniej korzystna dla pacjenta niż orteza noszenie ortezy w dzień. 

Rekomendacja zakładnia ortez na noc ma moim zdaniem swoją genezę w ich pierotnym ortopedycznym zastosowaniu na jakie ortezy sztywne ortopedyczne zostały wymyślone, czyli urazy, złamania w obrębie dłoni i nadgarstka. W przypadku takich właśnie problemów ortopedycznych (złamanie, uraz) zakładanie usztywnienia na czas snu, kiedy pacjent nie kontroluje swojej ręki, a celem jest prawidłwy zrost kosnty ma swój właściy sens.

Podsumowując NIE zaleam zakłądania ortez SaeboStretch na noc, poza jednym wyjątkiem, czyli kiedy sen nie daje rozluźnienia ręki (zaciskanie się ręki podaczs snu). Tak sytuacja jest ewidentnym wskazaniem do ostrzyknięcia ręki toksyną.

 

Zobacz klikając poniższy przycisk:

Jak kupić ortezę SaeboStretch

DO POBRANIA

ZOSTAW SWOJĄ OPINIĘ

Pełna oferta produktów Saebo

Jeżeli jesteś rodziną pacjenta po udarze i szukasz informacji na takie problemy jak pomóc bliskiej Ci osobie to tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z 6 podstawowymi problemami.