HABILIS w internecie:
Facebook Instagram Linkedin Youtube
Telefon
Telefon: 604 190 505

Bezpłatny poradnik "6 najczęstszych błędów w rehabilitacji ręki spastycznej" Pobierz poradnik

Orteza HabilisAFO

Skuteczna pomoc w odzyskaniu sprawności chodzenia!

W Habilis wykonujemy zindywidualizowane ortezy na stopę typu AFO. Celem używania ortezy HabilisAFO jest jak najszybsze odzyskanie przez pacjenta samodzielności w chodzie oraz zminimalizowanie ryzyka upadku.
Pozwala ona utrzymywać prawidłowe ułożenie nogi, minimalizuje błędne wzorce ruchowe, zabezpiecza staw skokowy przed przeprostem, a także wpływa zwiększenie i przyspieszenie efektów prowadzonej rehabilitacji.

Indywidualna orteza HabilisAFO tworzona jest na bazie odlewu gipsowego nogi pacjenta, co zapewnia najlepszy efekt i skuteczność działania podczas chodu pacjenta.
Każdy pacjent zamawiający ortezę HabilisAFO otrzymuje GWARANCJE SATYSFAKCJI, co sprawia, że wielu pacjentów bez obaw decyduje się na swoją ortezę.

MOŻESZ CHODZIĆ LEPIEJ, SZYBCIEJ I PEWNIEJ!

Zalety używania HabilisAFO

 

 1. Przyśpiesza i zwiększa efekty rehabilitacji
 2. Umożliwia szybszy i bardziej płynny chód
 3. Zwiększa bezpieczeństwo pacjenta dzięki zmniejszeniu ryzyka potknięcia się i upadku
 4. Umożliwia wykonanie dłuższego i prawidłowego kroku
 5. Zwiększa samodzielność pacjenta i pewność pacjenta w pozycji stojącej i chodzie

Wskazania

 

 1. Skracanie kroku
 2. Skręcanie stopy
 3. Opadanie stopy
 4. Przeprost kolana w momencie obciążenia
 5. Zgięciowe ustawienie kończyny dolnej w biodrze i kolanie
 6. Kompensacyjne pochylenie tułowia w stronę pozornie zdrową
 7. Zwiększenie napięcia w kończynie górnej
 8. Ryzyko upadku
 9. Duża męczliwość podczas chodzenia
 10. Zwiększenie stabilności pacjenta podczas pionizacji we wczesnej fazie po udarze

 

Przeciwwskazania

 

 1. Znacznego stopnia deformacje stawów stopy lub kostki
 2. Umiarkowany lub znacznego stopnia ucisk w stopie i kostce
 3. Znacznego stopnia spastyczność stopy i kostki
 4. Umiarkowany lub znaczny obrzęk stopy i kostki
 5. Otwarte rany

 

Pytania i odpowiedzi Zawsze warto pytać...

Orteza HabilisAFO jest dedykowana dla pacjentów, u których na skutek niedowładu występują problemy z kontrolą stopy i kolana, takie jak:

  - opadanie stopy
  - skręcanie stopy
  - przeprost kolana

Najczęściej problemom tym towarzyszy nieprawidłowo podwyższone napięcie mięśniowe (spastyczność).

Problemy te mogę występować zarówno pojedynczo jak i wszystkie na raz, natomiast każdy z nich ma duży wpływ na jakość i bezpieczeństwo chodu pacjenta.  Ważne, aby wiedzieć, że ortezę HabilisAFO stosuje się zarówno dla pacjentów na wczesnym etapie nauki chodzenia jak i dla pacjentów, którzy już chodzą, ale wymienione powyżej problemy ograniczają ich chód pod względem jakości wzorca chodu, tempa chodu, bezpieczeństwa, ergonomii. Decydując się na ortezę HabilisAFO pacjenci bardzo szybko odczuwają poprawę kontroli i wzorca chodu, co przekłada się na ich zaangażowanie oraz motywację do dalszej rehabilitacji. Zmienia się również ich poziom niezależności, co przybliż ich do celu jaki jest odzyskanie samodzielności i sprawności. 

Kiedy można i powinno się stosować ortezę HabilisAFO:

- pionizacji (nauka kontroli pozycji stojącej)

- wczesny etap nauki chodzenia (pierwsze kroki)

- etap chodzenia pacjenta z pomocą lub samodzielnie (ważny czas, aby unikać nieprawidłowych nawyków i narastania patologii)

- doskonalenie chodu pacjenta pod kątem jego tempa dynamiki i prawidłowego wzorca

Bardzo ważne jest, aby decyzja o ortezie HabilisAFO nie była uzależniona od tego, czy pacjent chodzi, czy nie ponieważ orteza bardzo ważne znaczenie zarówno dla osób uczących się chodzić jak i tych, którzy już chodzą od kilu miesięcy czy lat. 

 

 

 Co wyróżnia ortezę HabilisAFO?

- Orteza ta wykonywana jest na bazie indywidualnego odlewu nogi pacjenta i wedle standartów sprawdzonych oraz stosowanych w USA (Kaiser Fundation Rehabilitation Center).

- Pacjent konsultowany jest przez Specjalistę Fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem zarówno w terapii pacjentów po udarze jak i analizy pacjentów pod kątem doboru jak i  wykonywania ortez na stopę typu AFO

- Ortezy wykonywane są we współpracy z ortotykiem mającym kilkunastoletnie doświadczenie w wykonywaniu ortez o różnym stopniu skomplikowania.

Dodatkowe zalety:

- Indywidualne wykonanie na bazie odlewu nogi pacjenta

- Nie wymaga większego lub specjalnego obuwia  

- Cienka i lekka

-   Elastyczna część pod palcami

 

Korzyści z używania ortezy HabilisAFO:

Umożliwia szybszy i bardziej płynny chód

- Zmniejsza ryzyka potknięcia się i upadku

-  Umożliwia wykonanie dłuższego kroku

-  Zwiększa samodzielność pacjenta

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba rozdzielić czas w jakim pacjenci po udarze wymagają wsparcia ortezą HabilisAFO:

Pierwszym jest okres wczesny, czyli czas kiedy pacjenci stawiają pierwsze kroki i odbywa się nauka kontroli pozycji stojącej podczas pionizacji.

W tym czasie orteza HabilisAFO będzie ważnym wsparciem dla stabilizacji stopy jaki kolana, co będzie przekładać się na większą stymulacje stabilizacji całego biodra, a szczególnie komponenty wyprostu i wzmacnianie stabilizacji proksymalnej całej niedowładnej kończyny dolnej oraz dolnego tułowia. Orteza będzie też bardzo cennym wsparciem podczas nauki chodzenia i stawiania pierwszych kroków , chroniąc pacjenta przed nabywaniem nieprawidłowych wzorców szczególnie w fazie przenoszenia kończyny dolnej (wykonywania kroku). Zabezpieczenie stopy ortezą w tym czasie rehabilitacji będzie również zwiększać bezpieczeństwo pacjenta przed ryzykiem upadku oraz urazu stawu skokowego.

Drugim okresem jest czas kiedy pacjent zakończył etap szpitalny i funkcjonuje w warunkach domowych.

Często jest to już czas kiedy pacjenci chodzą samodzielnie lub z pomocą ortopedyczną i obawa, że będą musieli poruszać się na wózku jest zażegnana. Fakt ten potwierdzają również badania, której jasno wodzą, że 80% pacjentów po udarze osiąga możliwość chodzenia do 6 miesięcy po udarze. Niestety fakt ten, że funkcja chodu pojawia się stosunkowo szybko po udarze (w porównaniu do funkcji ręki to po 6 miesiącach od udaru tylko 20% pacjentów odzyskuję jakąkolwiek funkcjonalność) wprowadza często fałszywe poczucie, że popraw ta będzie postępować równie szybko cały czas, aż do odzyskania pełnej sprawności chodu. Tak najczęściej się nie dzieje i pacjenci, którzy zaczynają chodzić bez wsparcia problemu kontroli stopy, czy kolana (opadanie i/lub skręcanie stopy, przeprost kolana) nabywają nieprawidłowych nawyków oraz utrwalają patologiczny wzorzec chodu, który z czasem staje się coraz trudniejszy do wyeliminowania mimo fizjoterapii i ćwiczeń. Dlatego tak ważne jest, aby myśleć profilaktycznie i zabezpieczać deficyty w kończynie dolnej spowodowane niedowładem również w czasie kiedy pacjent już chodzi, a nie myśleć o wsparciu stopy, czy kolana tylko na etapie nauki, czy braku tej funkcji. 

Bardzo ważne jest, aby PAMIĘTAĆ, że orteza HabilisAFO ma na celu w tym okresie wydobyć z pacjenta MAKSYMALY POTENCJAŁ do jego prawidłowego chodu, a NIE jak się często myśli ortezie na nogę jako o pomocy do umożliwienia chodzenia w ogóle. Oczywiście tak też może być i wszystko zależy od indywidualnego stanu pacjenta. 

WARTO PAMIĘTAĆ!!!

Chodząc więcej i dalej w nieprawidłowy sposób NIE nauczysz się chodzić prawidłowo!!!  - jedynie bardziej utrwalisz to co nieprawidłowe!!!

Orteza to szansa, aby przełamać nieprawidłowy wzorzec i aby wielokrotnie i z każdym kolejnym krokiem zmieniać swój chód na  prawidłowy, łatwiejszy, szybszy oraz bezpieczniejszy :-)

Zobacz klikając poniższy przycisk:

Jak kupić ortezę HabilisAFO

Pełna oferta produktów Saebo

Jeżeli jesteś rodziną pacjenta po udarze i szukasz informacji na takie problemy jak pomóc bliskiej Ci osobie to tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z 6 podstawowymi problemami.