Bolesny bark po udarze to złożony problem, który wpływa na ograniczenie funkcji i jakość życia, komplikuje rehabilitację oraz zwiększa ryzyko depresji.
BDNF produkowany jest przez neurony i odgrywa kluczową rolę w rozwoju systemu nerwowego – wpływa na wzrost i różnicowanie neuronów, neurogenezę (czyli powstawanie nowych komórek nerwowych) oraz neuroregenerację.
Ortezy typu AFO (ang. ankle foot orthoses) są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań u pacjentów po udarze mózgu. Ortezy tego typu stosowane w początkowym okresie po udarze wspomaga stabilizację stopy i kolana, co przekłada się na stymulację stabilizacji całego biodra.
Obrzęk ręki po udarze mózgu bywa spowodowany na przykład złym pozycjonowaniem, ale może być także sygnałem ostrzegawczym bądź objawem innego schorzenia, dlatego powinien jak najszybciej zostać zgłoszony lekarzowi. Szczególnie, jeśli towarzyszą mu ból, miejscowo podwyższona temperatura czy zaczerwienienie. Terapią obrzęku zajmie się specjalista.
Pytaniem, które nasuwa się samo jest – ile powtórzeń to wystarczająco?
Ile dokładnie potrzeba u ludzi? Wciąż nie do końca to wiemy. Wiadomo natomiast, że będą to powtórzenia liczone w setkach!