HABILIS w internecie:
Facebook Instagram Linkedin Youtube
Telefon
Telefon: 604 190 505

Bezpłatny poradnik "6 najczęstszych błędów w rehabilitacji ręki spastycznej" Pobierz poradnik

Pytania i odpowiedzi

Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex najlepiej rozpocząć jak najwcześniej.  Bardzo dobrze byłoby gdyby miało to miejsce jeszcze podczas pobytu w szpitalu (wypożyczenie ortezy, link:https://habilis.pl/wypozyczanie/ ). Z naszego doświadczenia wynika, że wczesne rozpoczęcie ćwiczeń z dynamiczną ortezą SaeboFlex wpłynęło na bardzo dynamiczną poprawę funkcji ręki pacjenta po udarze mózgu. Oczywiście pacjenci chorujący dłużej czyli kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat również powinni rozpocząć terapię z ortezami Saebo ponieważ jak dowodzą badania mają realną szansę poprawić funkcję ręki. Najważniejsze jest to aby pamiętać, że zawsze istnieje możliwość poprawy swojej sprawności bez znaczenia jaki czas upłynął od zachorowania. Poprawa ta najczęściej zależy od zmiany dotychczasowych ćwiczeń na takie, które mają właściwą wartość stymulacyjną dla mózgu, tak jak to ma miejsce w przypadku ćwiczeń z ortezami Saebo.

Efekty jak każdej terapii w przypadku problemów wynikających z uszkodzenia mózgu zależą od różnych czynników takich jak: wielkość ogniska i jego lokalizacja, czas od zachorowania, stan emocjonalny, problemy poznawcze, choroby towarzyszące i inne. Dla wielu naszych pacjentów możliwość terapii z ortezą SaeboFlex  pozwoliła na uzyskanie widocznej poprawy ruchów ręki już po 2-3 tygodniach intensywnej terapii (3 godziny dziennie). Zaobserwowana poprawa zaowocowała dużym wzrostem motywacji do ćwiczeń ręki oraz chęcią kontynuowania ich w warunkach domowych dzięki własnej ortezie. Często Ci sami pacjenci ćwiczyli wiele miesięcy a nawet lat bez widocznych efektów poprawy co wpływało na zniechęcenie oraz brak motywacji do ćwiczeń ręki.

"Czy można nauczyć się chodzić nie chodząc?"Nie

"Czy można nauczyć się chwytać nie chwytając?" Nie

 
Podstawową korzyścią takiej fizjoterapii jest unikalna możliwość samodzielnego ćwiczenia ręki i całej kończyny górnej z funkcją chwytania i puszczania przedmiotów. Ćwiczenia te mają również bardzo wysoką wartość stymulacyjną dla mózgu co przekłada się pobudzanie procesu plastyczności, który to jest bezpośrednio odpowiedzialny za powrót sprawności np.: po udarze. Na wspomnianą wysoką wartość stymulacyjną plastyczności mózgu mają wpływ przede wszystkim trzy udowodniono naukowo i opisane poniżej czynniki:

 

 1. Duża intensywność ćwiczeń 
 2. Duża liczba powtórzeń wkonywanych ćwiczeń 
 3. Ćwiczenia polegające na używaniu reki do naturalnej funkcji czyli chwytania i puszczania przedmiotów Podczas fizjoterapii z dynamicznymi ortezami Sabo dochodzi do kumulacji wszystkich powyższych czynników w tym samym czasie co pozwala widocznie zwiększyć efektywność i skuteczność prowadzonej rehabilitacji .

Korzyści dla pacjenta dzięki terapii z dynamiczną ortezą SaeboFlex:

 1. Chwytanie niedowładną spastyczną ręką (używanie ręki) - unikalna możliwość dla pacjenta!
 2. Intensywne ćwiczenia ręki z używaniem jej do chytania
 3. Możliwość samodzielnego ćwiczenia w domu i poza domem
 4. Wprowadzenie intensywności ćwiczeń dla ręki jaka niebyła możliwa do tej pory
 5. Duża motywacja do ćwiczeń  ponieważ w końcu ćwiczenia zawierają element używania ręki w taki sposób w jaki pacjenci chcieli by to robić już o pierwszych dni choroby.
 6. Zyskanie dużej ilości codziennej rehabilitacji ręki bez zwiększania jej kosztów (im więcej ćwiczysz tym mniej cię to kosztuje :-))


Bardzo ważnym elementem przemawiającym za tą formą terapii jest również ogromna motywacja do tej formy ćwiczeń jaką opisują pacjenci ponieważ w końcu mogą ćwiczyć swoją niedowładną rękę w taki sposób jaki chcieli by to robić już o pierwszych dni choroby.

To pytanie czasami pada w naszych rozmowach i dlatego ważne jest aby na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie wielu specjalistów na całym świecie dowodzi, że ćwiczenia z ortezą SaeboFlex w połączeniu z terapią powszechnie znanymi metodami wpływa bardzo korzystnie na powrót funkcji ręki pacjentów. Fizjoterapię z dynamiczną ortezą SaeboFlex należy rozumieć jako unikalną szansę na funkcjonalne używanie ręki, zwiększenie stymulacji mózgu do procesów naprawczych i powrót do sprawności.

Tak, a nawet jest to bardzo wskazane pod warunkiem, że podanie toksyny nie spowoduje całkowitego zwiotczenia ręki. Należy pamiętać, że podanie toksyny ma na celu umożliwienie rozpoczęcia intensywnej rehabilitacji ręki mającej na celu jej poprawę funkcji ręki i właśnie ortezy Saebo jako jedyne rozwiązanie dają taką szansę. Dlatego planując poddanie się terapii toksyną i chcąc jednocześnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach należy porozmawiać z lekarzem aby podanie leku nie zwiotczyło pracy dwóch mięśni: zginacza krótkiego kciuka i zginacza głębokiego palców. Wskazane jest aby skonsultować ten fakt przed podaniem leku z prowadzącym lekarzem i fizjoterapeutą.

To pytanie czasami pada w naszych rozmowach i dlatego ważne jest aby na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie wielu specjalistów na całym świecie dowodzi, że ćwiczenia z ortezą SaeboFlex w połączeniu z terapią powszechnie znanymi metodami wpływa bardzo korzystnie na powrót funkcji ręki pacjentów. Fizjoterapię z dynamiczną ortezą SaeboFlex należy rozumieć jako unikalną szansę na funkcjonalne używanie ręki, zwiększenie stymulacji mózgu do procesów naprawczych i powrót do sprawności.

Aby móc samodzielnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach trzeba spełniać trzy najważniejsze kryteria:

 

 1.  15° biernego wyprostu w stawie nadgarstkowym z prostymi palcami.
 2. ¼  zakresu czynnego ruchu zaciskania palców.zywracanie funkcji palców dłoni, czyli chwytania i puszczania przedmiotów
 3. 15° zakresu czynnego ruch w stawie ramiennym.

 
Ważne!

Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex lub Reach można prowadzić również u pacjentów, którzy jeszcze nie spełniają 3- go kryterium natomiast ćwiczenia te muszą być wykonywane z fizjoterapeutą, którego zadaniem jest kontrola kończyny górnej i prowadzenie jej podczas ruchu.

Każdy pacjent mający problemy z regulacją napięcia mięśniowego o charakterze spastyczności i mający problemy z kontrolą nadgarstka w wyproście oraz prostowaniem palców. Najczęściej dla osób po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego, SM, mózgowe porażenie dziecięce i inne w innych jednostkach chorobowych, których dochodzi do ograniczenia funkcji chwytnej ręki na skutek spastyczności.

Pełna oferta produktów Saebo

Jeżeli jesteś rodziną pacjenta po udarze i szukasz informacji na takie problemy jak pomóc bliskiej Ci osobie to tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z 6 podstawowymi problemami.