SaeboFlex to unikalna, aktywna orteza, dzięki której pacjenci po udarze mózgu czy wylewie zyskują możliwość używania i chwytania swoją niedowładną ręką. Pomaga ona aktywnie prostować palce, co sprawia, że wielu pacjentów najczęściej pierwszy raz od zachorowania może samodzielnie chwycić przedmiot już podczas pierwszej konsultacji, mimo, że od wielu tygodni, miesięcy, czy lat nie mogli tego zrobić.
Jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji ręki z użyciem jej do funkcji chwytania daje największą szansę powrotu do jej sprawności. Używanie niedowładnej ręki do chwytu to również największa motywacja pacjentów i stymulacja mózgu do procesu naprawczego.
Z ortezą SaeboFlex wielu pacjentów w Polsce i na całym świecie może samodzielnie ćwiczyć swoją rękę w domu! Rehabilitacja z ortezą SaeboFlex umożliwia ćwiczenia ręki o niespotykanej w innych warunkach intensywności i skuteczności, co prowadzi do szybszego odzyskania funkcji w ręce niedowładnej.
Warto wiedzieć
- 95% pacjentów zdecydowało się na wypożyczenie ortezy SaeboFlex w domu
- Przeprowadziliśmy już ponad 1000 konsultacji z ortezą SaeboFlex
- HABILIS ma ponad 20 lat doświadczenia w terapii pacjentów z po udarze, czy urazie mózgu.
Każdy pacjent mający problemy z regulacją napięcia mięśniowego o charakterze spastyczności i mający problemy z kontrolą nadgarstka w wyproście oraz prostowaniem palców. Najczęściej dla osób po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego, SM, mózgowe porażenie dziecięce i inne w innych jednostkach chorobowych, których dochodzi do ograniczenia funkcji chwytnej ręki na skutek spastyczności.
"Czy można nauczyć się chodzić nie chodząc?"Nie
"Czy można nauczyć się chwytać nie chwytając?" Nie
Podstawową korzyścią takiej fizjoterapii jest unikalna możliwość samodzielnego ćwiczenia ręki i całej kończyny górnej z funkcją chwytania i puszczania przedmiotów. Ćwiczenia te mają również bardzo wysoką wartość stymulacyjną dla mózgu co przekłada się pobudzanie procesu plastyczności, który to jest bezpośrednio odpowiedzialny za powrót sprawności np.: po udarze. Na wspomnianą wysoką wartość stymulacyjną plastyczności mózgu mają wpływ przede wszystkim trzy udowodniono naukowo i opisane poniżej czynniki:
Podczas fizjoterapii z dynamicznymi ortezami Sabo dochodzi do kumulacji wszystkich powyższych czynników w tym samym czasie co pozwala widocznie zwiększyć efektywność i skuteczność prowadzonej rehabilitacji .
Korzyści dla pacjenta dzięki terapii z dynamiczną ortezą SaeboFlex:
Bardzo ważnym elementem przemawiającym za tą formą terapii jest również ogromna motywacja do tej formy ćwiczeń jaką opisują pacjenci ponieważ w końcu mogą ćwiczyć swoją niedowładną rękę w taki sposób jaki chcieli by to robić już o pierwszych dni choroby.
Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Bardzo dobrze byłoby gdyby miało to miejsce jeszcze podczas pobytu w szpitalu (wypożyczenie ortezy, link:https://habilis.pl/wypozyczanie/ ). Z naszego doświadczenia wynika, że wczesne rozpoczęcie ćwiczeń z dynamiczną ortezą SaeboFlex wpłynęło na bardzo dynamiczną poprawę funkcji ręki pacjenta po udarze mózgu. Oczywiście pacjenci chorujący dłużej czyli kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat również powinni rozpocząć terapię z ortezami Saebo ponieważ jak dowodzą badania mają realną szansę poprawić funkcję ręki. Najważniejsze jest to aby pamiętać, że zawsze istnieje możliwość poprawy swojej sprawności bez znaczenia jaki czas upłynął od zachorowania. Poprawa ta najczęściej zależy od zmiany dotychczasowych ćwiczeń na takie, które mają właściwą wartość stymulacyjną dla mózgu, tak jak to ma miejsce w przypadku ćwiczeń z ortezami Saebo.
Aby móc samodzielnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach trzeba spełniać trzy najważniejsze kryteria:
Ważne!
Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex lub Reach można prowadzić również u pacjentów, którzy jeszcze nie spełniają 3- go kryterium natomiast ćwiczenia te muszą być wykonywane z fizjoterapeutą, którego zadaniem jest kontrola kończyny górnej i prowadzenie jej podczas ruchu.
Tak, można. Zmówienie ortezy najczęściej odbywa się po konsultacji, na której mają miejsce ćwiczenia próbne i pobierane są pomiary. Każda zamawiana orteza wykonywana jest indywidualnie dla pacjenta na podstawie pomiarów jego ręki co pozwala na możliwe najlepsze jej dopasowanie.
Efekty jak każdej terapii w przypadku problemów wynikających z uszkodzenia mózgu zależą od różnych czynników takich jak: wielkość ogniska i jego lokalizacja, czas od zachorowania, stan emocjonalny, problemy poznawcze, choroby towarzyszące i inne. Dla wielu naszych pacjentów możliwość terapii z ortezą SaeboFlex pozwoliła na uzyskanie widocznej poprawy ruchów ręki już po 2-3 tygodniach intensywnej terapii (3 godziny dziennie). Zaobserwowana poprawa zaowocowała dużym wzrostem motywacji do ćwiczeń ręki oraz chęcią kontynuowania ich w warunkach domowych dzięki własnej ortezie. Często Ci sami pacjenci ćwiczyli wiele miesięcy a nawet lat bez widocznych efektów poprawy co wpływało na zniechęcenie oraz brak motywacji do ćwiczeń ręki.
To pytanie czasami pada w naszych rozmowach i dlatego ważne jest aby na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie wielu specjalistów na całym świecie dowodzi, że ćwiczenia z ortezą SaeboFlex w połączeniu z terapią powszechnie znanymi metodami wpływa bardzo korzystnie na powrót funkcji ręki pacjentów. Fizjoterapię z dynamiczną ortezą SaeboFlex należy rozumieć jako unikalną szansę na funkcjonalne używanie ręki, zwiększenie stymulacji mózgu do procesów naprawczych i powrót do sprawności.
Na to pytanie należy odpowiedzieć analogicznym pytaniem "Czy można nauczyć się chodzić nie ćwicząc chodzenia?"
W tym przypadku odpowiedz jest jednoznaczna i oczywista, że NIE. Dlatego chcemy wyraźnie podkreślić, że tak samo jak dla nauki chodu ważne jest chodzenie, tak dla przywracania funkcji używania ręki jest chwytanie.
"ŻEBY ZACZĄĆ UŻYWAĆ TRZEBA MÓC CHWYTAĆ"
Intensywne ćwiczenia z angażowaniem dłoni do chwytania w jak najwcześniejszym okresie choroby mają często decydujące znaczenie dla dynamiki i stopnia powrotu funkcji ręki pacjentów.
Badania pokazują, że nawet wiele miesięcy, czy lat po udarze możliwa jest poprawa kontroli ruchów ręką ale warunek jest jeden - trzeba intensywnie ćwiczyć całą rękę z jednoczesnym angażowaniem dłoni do chwytu.