Pytania i odpowiedzi

 
 

Czy systematyczne ćwiczenie z ortezą SaeboFlex ma sens?

Na to pytanie należy odpowiedzieć analogicznym pytaniem "Czy można nauczyć się chodzić nie ćwicząc chodzenia?"

W tym przypadku odpowiedz jest jednoznaczna i oczywista, że NIE. Dlatego chcemy wyraźnie podkreślić, że tak samo jak dla nauki chodu ważne jest chodzenie, tak dla przywracania funkcji używania ręki jest chwytanie.                                  "ŻEBY ZACZĄĆ UŻYWAĆ TRZEBA MÓC CHWYTAĆ"

Intensywne ćwiczenia z angażowaniem dłoni do chwytania w jak najwcześniejszym okresie choroby mają często decydujące znaczenie dla dynamiki i stopnia powrotu funkcji ręki pacjentów.

Badania pokazują, że nawet wiele miesięcy, czy lat po udarze możliwa jest poprawa kontroli ruchów ręką ale warunek jest jeden - trzeba intensywnie ćwiczyć całą rękę z jednoczesnym angażowaniem dłoni do chwytu.

Poniżej zamieszczamy link do najnowszego artykułu opisującego pacjenta 23 lata po udarze, który dzięki intensywnej terapii połączonej również z dynamiczną ortezą SaeboFlex odzyskał sprawność dłoni:

http://m.jn.physiology.org/content/early/2017/05/17/jn.00868.2016

Jak kupić ortezę SaeboStretch ?

Do zakupu ortezy potrzebne są 3 następujące kroki :-)

Krok 1 - kontakt z Habilis pod numerem 604190505. Rozmowa telefoniczna pozwoli na szybkie udzielenie informacji o korzyściach wynikających z zakupu ortezy SaeboStretch i dalszych wskazówek na temat procedury zamówienia.

Krok 2 - wykonanie pomiaru ręki pacjenta w celu określenia właściwej wielkości ortezy (trzy rozmiary mały, średni, duży). Pomiar należy wykonać najlepiej linijką zgodnie z instruktarzem pokazanym na zdjęciu zamieszczonym na formularzu zamówienia dla ortezy SaeboStretch (formularz znajduje się na czarnym na dole tle strony głównej w części "Formularze zamówień"). Link bezpośredni: https://habilis.pl/wp-content/uploads/2014/09/C-SaeboStretch-zamowienie.pdf

Krok 3 - Przesłanie na e-mail: habilis@habilis.pl lub SMS na numer 604190505 z informacją o wielkości wykonanego pomiaru, typie ortezy: prawa czy lewa, informacje adresowe do faktury i do wysyłki.

Orteza zostanie wysłana w ciągu 2 dni roboczych na adres zamawiającego liczonych od dnia zaksięgowania przelewu za ortezę na koncie Habilis.

Dane do przelewu:

Habilis
ul. Puławska 1A/55
02-515 Warszawa

KONTO: mBank

50 1140 2004 0000 3302 3966 4103

*ortezy wysyłane są na koszt adresata (16 zł)

Czy można ćwiczyć z otrezą SaeboFlex po podaniu toksyny?

Tak, a nawet jest to bardzo wskazane pod warunkiem, że podanie toksyny nie spowoduje całkowitego zwiotczenia ręki. Należy pamiętać, że podanie toksyny ma na celu umożliwienie rozpoczęcia intensywnej rehabilitacji ręki mającej na celu jej poprawę funkcji ręki i właśnie ortezy Saebo jako jedyne rozwiązanie dają taką szansę. Dlatego planując poddanie się terapii toksyną i chcąc jednocześnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach należy porozmawiać z lekarzem aby podanie leku nie zwiotczyło pracy dwóch mięśni: zginacza krótkiego kciuka i zginacza głębokiego palców. Wskazane jest aby skonsultować ten fakt przed podaniem leku z prowadzącym lekarzem i fizjoterapeutą.

Czy ćwiczyć z ortezą SaeboFlex czy powszechnie znanymi metodami?

To pytanie czasami pada w naszych rozmowach i dlatego ważne jest aby na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie wielu specjalistów na całym świecie dowodzi, że ćwiczenia z ortezą SaeboFlex w połączeniu z terapią powszechnie znanymi metodami wpływa bardzo korzystnie na powrót funkcji ręki pacjentów. Fizjoterapię z dynamiczną ortezą SaeboFlex należy rozumieć jako unikalną szansę na funkcjonalne używanie ręki, zwiększenie stymulacji mózgu do procesów naprawczych i powrót do sprawności.

Ile czasu trzeba czekać na pierwsze efekty ?

Efekty jak każdej terapii w przypadku problemów wynikających z uszkodzenia mózgu zależą od różnych czynników takich jak: wielkość ogniska i jego lokalizacja, czas od zachorowania, stan emocjonalny, problemy poznawcze, choroby towarzyszące i inne. Dla wielu naszych pacjentów możliwość terapii z ortezą SaeboFlex  pozwoliła na uzyskanie widocznej poprawy ruchów ręki już po 2-3 tygodniach intensywnej terapii (3 godziny dziennie). Zaobserwowana poprawa zaowocowała dużym wzrostem motywacji do ćwiczeń ręki oraz chęcią kontynuowania ich w warunkach domowych dzięki własnej ortezie. Często Ci sami pacjenci ćwiczyli wiele miesięcy a nawet lat bez widocznych efektów poprawy co wpływało na zniechęcenie oraz brak motywacji do ćwiczeń ręki.

Jakie kryterium trzeba spełnić aby móc ćwiczyć z ortezą SaeboFlex/Reach?

Aby móc samodzielnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach trzeba spełniać trzy najważniejsze kryteria:

 

1. 15° biernego wyprostu w stawie nadgarstkowym z prostymi palcami.
2. ¼  zakresu czynnego ruchu zaciskania palców.
3. 15° zakresu czynnego ruch w stawie ramiennym.

 

Ważne!

 

Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex lub Reach można prowadzić również u pacjentów, którzy jeszcze nie spełniają 3- go kryterium natomiast ćwiczenia te muszą być wykonywane z fizjoterapeutą, którego zadaniem jest kontrola kończyny górnej i prowadzenie jej podczas ruchu.

Czy można kupić ortezę SaeboFlex/Reach ?

Tak, można. Zmówienie ortezy najczęściej odbywa się po konsultacji, na której mają miejsce ćwiczenia próbne i pobierane są pomiary. Każda zamawiana orteza wykonywana jest indywidualnie dla pacjenta na podstawie pomiarów jego ręki co pozwala na możliwe najlepsze jej dopasowanie.

Kiedy najlepiej rozpocząć ćwiczenia z ortezą SaeboFlex ?

Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex najlepiej rozpocząć jak najwcześniej.  Bardzo dobrze byłoby gdyby miało to miejsce jeszcze podczas pobytu w szpitalu (wypożyczenie ortezy, link:https://habilis.pl/wypozyczanie/ ). Z naszego doświadczenia wynika, że wczesne rozpoczęcie ćwiczeń z dynamiczną ortezą SaeboFlex wpłynęło na bardzo dynamiczną poprawę funkcji ręki pacjenta po udarze mózgu. Oczywiście pacjenci chorujący dłużej czyli kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat również powinni rozpocząć terapię z ortezami Saebo ponieważ jak dowodzą badania mają realną szansę poprawić funkcję ręki. Najważniejsze jest to aby pamiętać, że zawsze istnieje możliwość poprawy swojej sprawności bez znaczenia jaki czas upłynął od zachorowania. Poprawa ta najczęściej zależy od zmiany dotychczasowych ćwiczeń na takie, które mają właściwą wartość stymulacyjną dla mózgu, tak jak to ma miejsce w przypadku ćwiczeń z ortezami Saebo.

Jakie korzyści daje fizjoterapia z ortezami SaeboFlex i SaeboReach i jak one działają?

"Czy można nauczyć się chodzić nie chodząc?"Nie

"Czy można nauczyć się chwytać nie chwytając?" Nie

Podstawową korzyścią takiej fizjoterapii jest unikalna możliwość samodzielnego ćwiczenia ręki i całej kończyny górnej z funkcją chwytania i puszczania przedmiotów. Ćwiczenia te mają również bardzo wysoką wartość stymulacyjną dla mózgu co przekłada się pobudzanie procesu plastyczności, który to jest bezpośrednio odpowiedzialny za powrót sprawności np.: po udarze. Na wspomnianą wysoką wartość stymulacyjną plastyczności mózgu mają wpływ przede wszystkim trzy udowodniono naukowo i opisane poniżej czynniki:

1. Duża intensywność ćwiczeń
2. Duża liczba powtórzeń
3. Charakter zadaniowy wykonywanych ćwiczeń

Podczas fizjoterapii z dynamicznymi ortezami Sabo dochodzi do kumulacji wszystkich powyższych czynników w tym samym czasie co pozwala widocznie zwiększyć efektywność i skuteczność prowadzonej rehabilitacji .

Korzyści dla pacjenta dzięki terapii z dynamiczną ortezą SaeboFlex:

  • chwytanie niedowładną spastyczną ręką (używanie ręki) - unikalna możliwość dla pacjenta!

  • możliwość samodzielnego i intensywnego ćwiczenia ręki

  • możliwość ćwiczenia w domu i poza domem

  • wprowadzenie intensywności ćwiczeń dla ręki jaka niebyła możliwa do tej pory

  • duża motywacja do ćwiczeń  ponieważ w końcu ćwiczenia zawierają element używania ręki w taki sposób w jaki pacjenci chcieli by to robić już o pierwszych dni choroby.

  • zyskanie codziennej terapii ręki bez zwiększania jej kosztów


Bardzo ważnym elementem przemawiającym za tą formą terapii jest również ogromna motywacja do tej formy ćwiczeń jaką opisują pacjenci ponieważ w końcu mogą ćwiczyć swoją niedowładną rękę w taki sposób jaki chcieli by to robić już o pierwszych dni choroby.

Kto może/powinien ćwiczyć z ortezą dynamiczną SaeboFlex/Reach ?

Każdy pacjent mający problemy z regulacją napięcia mięśniowego o charakterze spastyczności i mający problemy z kontrolą nadgarstka w wyproście oraz prostowaniem palców. Najczęściej dla osób po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego, SM, mózgowe porażenie dziecięce i inne w innych jednostkach chorobowych, których dochodzi do ograniczenia funkcji chwytnej ręki na skutek spastyczności.

Zostań Terapeutą Saebo

Więcej

programme

Poznaj terapię Saebo

 
ytekran11
 

Aktualności

Dzień Konsultacji Habilis w Lublinie!

20.03.2018

Czytaj więcej

IV Konferencja Online HABILIS.

06.03.2018

Czytaj więcej

Zobacz wszystkie