*Limit dofinansowania dla osoby dorosłej na ortezę AFO z przegubami.
Orteza AFO jest dedykowana dla pacjentów, u których na skutek niedowładu występują problemy z kontrolą stopy i kolana, takie jak:
Najczęściej problemom tym towarzyszy nieprawidłowo podwyższone napięcie mięśniowe (spastyczność).
Problemy te mogę występować zarówno pojedynczo jak i wszystkie na raz, natomiast każdy z nich ma duży wpływ na jakość i bezpieczeństwo chodu pacjenta. Ważne, aby wiedzieć, że ortezę AFO stosuje się zarówno dla pacjentów na wczesnym etapie nauki chodzenia jak i dla pacjentów, którzy już chodzą, ale wymienione powyżej problemy ograniczają ich chód pod względem jakości wzorca chodu, tempa chodu, bezpieczeństwa, ergonomii. Decydując się na ortezę typu AFO pacjenci bardzo szybko odczuwają poprawę kontroli i wzorca chodu, co przekłada się na ich zaangażowanie oraz motywację do dalszej rehabilitacji. Zmienia się również ich poziom niezależności, co przybliż ich do celu jaki jest odzyskanie samodzielności i sprawności.
- do pionizacji (w nauce kontroli pozycji stojącej)
- na wczesnym etapie nauki chodzenia (stawianie pierwszych kroków)
- na dalszym etapie chodzenia pacjenta z pomocą lub samodzielnie. (Jest to ważny czas, aby unikać nieprawidłowych nawyków i narastania patologii)
- do doskonalenia chodu pacjenta w zakresie tempa, dynamiki oraz prawidłowego wzorca.
Bardzo ważne jest, aby decyzja o ortezie typu AFO nie była uzależniona od tego, czy pacjent chodzi, czy nie, ponieważ orteza ma bardzo ważne znaczenie zarówno dla osób uczących się chodzić po udarze jak i tych, którzy już chodzą od kilu miesięcy czy lat.
Co wyróżnia ortezę AFO z MOVE Ortotyka?
- Orteza ta wykonywana jest na bazie indywidualnego odlewu nogi pacjenta i wedle standardów sprawdzonych oraz stosowanych w USA (Kaiser Fundation Rehabilitation Center).
- Pacjent konsultowany jest przez Specjalistę Fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem zarówno w terapii pacjentów po udarze jak i analizy pacjentów pod kątem doboru jak i wykonywania ortez na stopę typu AFO
- Ortezy wykonywane są we współpracy z profesjonalną firmą ortotyczną MOVE Ortotyka, której zespół ma kilkunastoletnie doświadczenie w wykonywaniu zaopatrzenia ortotycznego, także o wysokim stopniu skomplikowania.
Dodatkowe zalety:
- Indywidualne wykonanie na bazie odlewu nogi pacjenta
- Nie wymaga większego lub specjalnego obuwia
- Zgrabna i lekka
- Elastyczna część pod palcami
Korzyści z używania ortezy typu AFO:
- Umożliwia szybszy i bardziej płynny chód (w tym wykonanie dłuższych kroków)
- Zmniejsza ryzyka potknięcia się i upadku
- Zwiększa samodzielność pacjenta
Czas, w którym pacjenci po udarze wymagają wsparcia ortezą AFO należy podzielić na 2 etapy:
Pierwszy etap to okres WCZESNY, czyli czas kiedy pacjenci stawiają pierwsze kroki i rozpoczyna się nauka kontroli pozycji stojącej podczas pionizacji.
W tym czasie indywidualizowana orteza typu AFO będzie ważnym wsparciem dla stabilizacji stopy jak i kolana, co będzie przekładać się na większą stymulacje stabilizacji całego biodra. Szczególnie ważne jest to dla komponenty wyprostu i wzmacniania stabilizacji proksymalnej całej niedowładnej kończyny dolnej oraz dolnego tułowia. Orteza będzie też bardzo cennym wsparciem podczas nauki chodzenia i stawiania pierwszych kroków , chroniąc chorego przed nabywaniem nieprawidłowych wzorców, szczególnie w fazie przenoszenia kończyny dolnej (wykonywania kroku). Zabezpieczenie stopy ortezą w tym czasie rehabilitacji będzie również zwiększać bezpieczeństwo pacjenta przed ryzykiem upadku oraz urazu stawu skokowego.
Drugim okresem jest czas PO ZAKOŃCZENIU POBYTU W SZPITALU, gdy zaczyna funkcjonować w warunkach domowych.
Często jest to już etap, gdy pacjenci chodzą samodzielnie lub z pomocą ortopedyczną i obawa, że będą musieli poruszać się na wózku jest zażegnana. Fakt ten potwierdzają również badania, które jasno dowodzą, że 80% pacjentów po udarze osiąga możliwość chodzenia do 6 miesięcy po udarze. W porównaniu do problemów z ręką, jakąkolwiek funkcjonalność po 6 miesiącach od udaru odzyskuje tylko 20% pacjentów. Niestety fakt, że funkcja chodu pojawia się stosunkowo szybko po udarze wprowadza często fałszywe przekonanie, że poprawa ta będzie postępować równie szybko przez cały czas, aż do odzyskania pełnej sprawności chodu. Niestety najczęściej tak się nie dzieje, a pacjenci, którzy zaczynają chodzić bez wsparcia dla kontroli stopy, czy kolana (zapobiegając opadaniu i/lub skręcaniu stopy, czy przeprostowi kolana), nabywają nieprawidłowych nawyków oraz utrwalają patologiczny wzorzec chodu. Problemy te z czasem stają się coraz trudniejsze do wyeliminowania, mimo fizjoterapii i zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i zabezpieczenie deficytów w niedowładnej kończynie dolnej na etapie, kiedy pacjent już chodzi. Błędem jest myślenie o wsparciu stopy, czy kolana wyłącznie na etapie nauki, czy braku tej funkcji.
Należy pamiętać, że w tym okresie orteza typu AFO ma na celu wydobycie z pacjenta MAKSYMALNEGO POTENCJAŁU jego prawidłowego chodu. Nie należy traktować ortezy na nogę wyłącznie jako pomocy do umożliwienia chodzenia w ogóle.
Warto pamiętać, że chodząc więcej i dalej w nieprawidłowy sposób pacjent NIE NAUCZY SIĘ chodzić prawidłowo, a jedynie bardziej utrwali to co nieprawidłowe.
Zobacz klikając poniższy przycisk: