HABILIS w internecie:
Facebook Instagram Linkedin Youtube
Telefon
Telefon: 604 190 505

Bezpłatny poradnik "6 najczęstszych błędów w rehabilitacji ręki spastycznej" Pobierz poradnik

BDNF - przyjaciel Twojego mózgu

BDNF to prawdziwy przyjaciel Twojego mózgu w tworzeniu neuronów po udarze.

 

Na pewno słyszałeś, że ogromną rolę w prewencji wtórnej udaru i rehabilitacji po udarze mózgu stanowi styl życia. To co jesz, jak często się ruszasz czy ile śpisz ma duży wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu. A czy kiedykolwiek słyszałeś o BDNF

Nasze mózgi składają się z miliardów neuronów tworzących gęstą sieć. Każdy neuron odbiera sygnały od swojego „sąsiada”, generuje własny sygnał i przekazuje go dalej, dzięki czemu możemy odbierać bodźce z naszego otoczenia, myśleć i podejmować działania. Za kontrolę procesów w tej sieci odpowiedzialne są między innymi neurotrofiny [1]. Wśród nich znajduje się bohater naszego artykułu, czyli neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, znany też jako BDNF

 

Czym jest BDNF?

BDNF produkowany jest przez neurony i odgrywa kluczową rolę w rozwoju systemu nerwowego – wpływa na wzrost i różnicowanie neuronów, neurogenezę (czyli powstawanie nowych komórek nerwowych) oraz neuroregenerację [2]. Uczestniczy w procesach związanych z uczeniem się, pamięcią i plastycznością synaptyczną [1]. Na jego poziom mają wpływ między innymi wiek czy uwarunkowania genetyczne. Istnieje na przykład mutacja genu odpowiedzialnego za BDNF, która dotyczy ok. 30% Europejczyków i skutkuje obniżonym poziomem BDNF [3]. Jego obniżone stężenie w mózgu często towarzyszy też chorobom degeneracyjnym układu nerwowego oraz chorobom psychicznym, takim jak choroba Alzheimera, Parkinsona, depresja czy schizofrenia. Niektórzy badacze sugerują, że BDNF może mieć nawet potencjalny udział w leczeniu choroby Alzheimera, zarówno poprzez zaawansowane metody, jak i poprzez zmianę stylu życia, aktywność fizyczną i niskokaloryczną dietę [4]. 

 

Dlaczego jest tak ważny dla pacjentów neurologicznych?

BDNF związany jest więc z neuroplastycznością, która jak już zapewne wiesz odgrywa kluczową rolę w rehabilitacji. Badania prowadzone na szczurach po incydencie niedokrwiennym wykazały, że kiedy zablokowano syntezę BDNF korzystny wpływ rehabilitacji na funkcję sięgania zanikł [5]. Natomiast dożylne podanie szczurom BDNF wpłynęło na wyraźną poprawę funkcji motorycznych w porównaniu do grupy kontrolnej [6].

 

Jak naturalnie zwiększyć jego produkcję? Ruszaj się!

Wpływ aktywności fizycznej na produkcję BDNF jest dosyć dobrze udokumentowany. Osoby aktywne fizycznie wykazują znacznie wyższe poziomy BDNF od osób prowadzących siedzący tryb życia [7]. Badania prowadzone na pacjentach z chorobami neurodegeneracyjnymi wykazały pozytywny wpływ aktywności fizycznej na poziom BDNF we krwi [2]. Czy to oznacza, że musisz zacząć biegać w maratonach? Absolutnie nie! Poproś swojego fizjoterapeutę o pokazanie ćwiczeń dostosowanych do Twojego stanu zdrowia i możliwości i ruszaj! Każda aktywność będzie lepsza niż żadna.

 

Panuj nad stresem!

Badania pokazują, że jednym z czynników wpływających negatywnie na produkcję BDNF jest właśnie chroniczny stres [3]. Wiemy, że czasami nie da się uniknąć sytuacji stresowych. Ale postaraj się dowiedzieć więcej o  samym procesie, metodach radzenia sobie ze stresem, wypróbuj je na sobie, staraj się odreagować. Jeśli na przykład masz stresującą pracę to fakt, że weźmiesz dwa tygodnie urlopu w ciągu roku nie sprawi, że cały stres zniknie. Warto nauczyć się więc radzić sobie ze stresem na co dzień. Według badań z 2017 roku efektywnymi sposobami na radzenie sobie ze stresem i jednocześnie podniesienie poziomu BDNF mogą być joga i medytacja [8]. Badania pokazują też, że poziom BDNF wzrasta w odpowiedzi na ćwiczenia fizyczne po okresie chronicznego stresu [3]. Zwróć także uwagę na higienę snu – zaburzony, zły jakościowo sen wpływa negatywnie na produkcję BDNF

 

Idź się przewietrzyć!

Przebywanie na świeżym powietrzu, oprócz wielu innych zalet, ma także znaczenie w produkcji BDNF. Badania wykazały, że osoby, które uprawiają aktywność fizyczną w miejscach gdzie jakość powietrza nie jest najlepsza (np. bieganie wzdłuż ulicy w centrum miasta) nie osiągają poprawy pod kątem BDNF w takim stopniu w jakim osoby ćwiczące na świeżym, czystym powietrzu [9]. Możemy więc uznać, że spacer w lesie lub parku jest sposobem na przebywanie na świeżym powietrzu, aktywność fizyczną i radzenie sobie ze stresem w jednym!

 

Zwracaj uwagę na to co jesz!

Badania sugerują, że polifenole obecne w diecie pozytywnie wpływają na poziomy BDNF. Wśród produktów bogatych w polifenole znajdują się borówki, oliwa extra-virgin, kawa czy gorzka czekolada. Na poziom BDNF możemy wpłynąć poprzez zwiększenie w diecie podaży kwasów omega-3, które znaleźć można w rybach i owocach morza oraz ograniczenie spożywania cukrów prostych. Badania sugerują także włączenie w dietę produktów takich jak zielona herbata, winogrona czy czarna porzeczka [9][10][11]. Pamiętaj jednak, aby większe zmiany w sposobie odżywiania rozważać pod kątem swoich chorób współistniejących i konsultować z lekarzem.

 

Przełom w leczeniu?

BDNF daje nadzieję pacjentom neurologicznym, w tym pacjentom po udarze mózgu, na szybszą i bardziej efektywną rehabilitację w przyszłości. Już teraz prowadzone są badania mające na celu opracowanie formy, w jakiej BDNF będzie można aplikować do organizmu i stosować w leczeniu i terapii. Być może będzie to przełom w rehabilitacji neurologicznej?

Niezależnie od tego czy jesteś pacjentem po udarze mózgu czy osobą zdrową BDNF jest Twoim sprzymierzeńcem. Badania pokazują, że u osób z wysokim poziomem BDNF obserwuje się wolniejsze pogarszanie się funkcji kognitywnych i pamięci w procesie starzenia niż u osób z niższym poziomem. BDNF pomaga Ci się uczyć i dostosowywać do nowych sytuacji, a także usprawnia pamięć. Ponadto, zachowania opisane w powyższych punktach mogą wpłynąć pozytywnie nie tylko na poziom BDNF, ale także przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia. 

Powodzenia!

 

Zapoznaj się z naszą ofertą turnusów rehabilitacji po udarze - kliknij  


Bibliografia:

 1. Małczyńska P. i in. (2018): Rola mózgowego czynnika neurotroficznego (BDNF) w procesach neurodegeneracji oraz w mechanizmach neuroregeneracji wywołanej wzmożoną aktywnością fizyczną.

 2. Kazana W., Zabłocka A. (2020): Czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego jako potencjalne narzędzie terapeutyczne w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2020, 74, 517-531

 3. Miranda M. i in. (2019): Brain-Derived Neurotrophic Factor: A Key Molecule for Memory in a Healthy and a Pathological Brain. Frontiers in Cellular Neuroscience 2019, 13: 363

 4. Weinstein G. i in. (2014): Serum Brain-Derived Neurotrophic Factor and the Risk for Dementia. JAMA Neurology 2014, 71(1): 55-61.

 5. Ploughman M. i in. (2009): Brain-derived neurotrophic factor contributes to recovery of skilled reaching after focal ischemia in rats. Stroke, 40(4): 1490-1495.

 6. Liu W. i in. (2020): Brain-Derived Neurotrophic Factor and Its Potential Therapeutic Role In Stroke Comorbidities. Neural Plasticity 2020; 2020: 1969482

 7. Engeroff T. i in. (2018): Is Objectively Assessed Sedentary Behavior, Physical Activity and Cardiorespiratory Fitness Linked to Brain Plasticity Outcomes in Old Age? Neuroscience 2018, 388 

 8. Cahn B.R. i in. (2017): Yoga, Meditation and Mind-Body Health: Increased BDNF, Cortisol Awakening Response, and Altered Inflammatory Marker Expression after a 3-Month Yoga and Meditation Retreat. Frontiers Hum Neuroscience 2017; 11:135

 9. Strong Coffee Company: How to increase BDNF: 10 ways to rescue your brain. https://strongcoffeecompany.com/blogs/strong-words/how-to-increase-bdnf-10-ways-to-rescue-your-brain (dostęp 18.08.2021). 

 10. TacyJakJa.pl: Pięć sposób na utrzymanie sprawnego umysłu w zdrowiu i w chorobie. https://tacyjakja.pl/piec-sposobow-na-utrzymanie-sprawnego-umyslu-w-zdrowiu-i-chorobie/ (dostęp 18.08.2021). 

 11. Sangiovanni i in. (2017): Botanicals as Modulators of Neuroplasticity: Focus on BDNF. Neural Plast 2017: 5965371.

Pełna oferta produktów Saebo

Jeżeli jesteś rodziną pacjenta po udarze i szukasz informacji na takie problemy jak pomóc bliskiej Ci osobie to tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z 6 podstawowymi problemami.